Trochę historii o Centrum Kultury i Sztuki „Muza”...

 

Na terenie Gminy Nowogrodziec znajdowało się wiele zabytków architektury, które w procesie działań wojennych uległo zniszczeniu. Niektóre obiekty zmieniły swoje przeznaczenie, poprzez dostosowanie do potrzeb środowiska lokalnego. Jednym z takich obiektów jest kościół ewangelicki, który został wybudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku i pełnił swoją pierwotną rolę do 1945 roku. Stare pocztówki i zdjęcia w doskonały sposób obrazują nam, jak wyglądał ten obiekt w niezmienionej formie.

Do niedawna w budynku znajdowała się sala gimnastyczna. Obecnie znaleziono godniejszą funkcję dla obiektu o charakterze sakralnym. Na początku kwietnia 2017 roku Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, podpisał umowę na roboty budowlane, dotyczące przebudowy budynku na wielofunkcyjną salę o charakterze kulturalno-artystycznym. Sala będzie przystosowana do świadczenia nowych form działalności kulturalnej, z których wcześniej mieszkańcy Gminy nie mieli możliwości korzystać. W obiekcie można będzie organizować między innymi: koncerty, wystawy, spektakle, konferencje, a także pokazy filmów. Inwestycja skierowana jest przede wszystkim do społeczności lokalnej, która na co dzień będzie miała okazję korzystać z nowych form aktywności kulturalnej, przez co będzie mogła organizować swój wolny czas i integrować się społecznie.

W wyniku przebudowy zostanie wyremontowany nie tylko sam obiekt, ale i teren wokół niego. Plac zostanie całkowicie zagospodarowany, powstaną parkingi, drogi dojazdowe, a także miejsce do organizacji imprez plenerowych. Centrum Kultury i Sztuki „Muza” pojawi się na kulturalnej mapie Nowogrodźca jeszcze w tym roku.