Drukuj
Odsłony: 625

obrońcom

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. To dzień pamięci Bohaterów, którzy często płacili życiem za marzenia o wolnym kraju.

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe stawiało opór sowietyzacji Polski, toczyło walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

W dniu dzisiejszym w Nowogrodźcu uhonorowano pamięć skazywanych na zapomnienie przedstawicieli ostatniego zbrojnego podziemia niepodległościowego. Dla uczczenia pamięci tych, którzy stanęli w obronie Państwa Polskiego, przy pomniku Obrońcom Ojczyzny Robert Relich Burmistrz Nowogrodźca oraz Andrzej Drąg Zastępca Burmistrza złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz.

Oddając hołd Żołnierzom Niezłomnym pielęgnujemy pamięć o Bohaterach, którzy często za cenę swojego życia przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Pomnik 1000

pomnik 2